Bursa'da bu hafta ne yapsak diyenlere, Bursa'da yapılacak 4 şey tavsiyesi -3

Bursa’da bu hafta ne yapsak diyenlere, Bursa’da yapılacak 4 şey tavsiyesi -3

‘Bursa’da yapılacak şeyler’ listemize devam ediyoruz. Her hafta Bursa’da ne yapılır/ne yapsak sorusuna cevap verdiğimiz 3. yazımızda sizlerleyiz.

2021 yılı geldi ancak yasaklar hala devam ediyor. HES uygulamasında kırmızı olan Bursa, artık yeşile döndü. Ama tabi ki tedbirleri elden bırakmamamız gerekiyor. Bursa’da yapılacak şeyler, sokağa çıkma yasakları, kafe ve restoranların kapalı olması, konser, tiyatro gibi etkinliklerin olmaması sebebiyle çok kısıtlı. Zaten amaçta sosyal yaşamı sıfıra indirmek olduğu için bunu haklı buluyoruz. Peki Bursa’da bu hafta sınırlı da olsa ne yapabiliriz? Nerelere gidip neler yiyebiliriz?

1- Bursa’nın ilk ve tek tünel akvaryumunu gezmeye gidin

Bursa Cazibe Merkezi Tünel Akvaryum

Yıldırım’da bulunan Cazibe Merkezine hiç gittiniz mi? Eğer gitmediyseniz, Uludağ’ın eteklerinde Kaplıkaya deresinin (artık suyun akmadığı bir dere) yanı başında bulunan Cazibe Merkezi, farklılık arayanlar için gidilecek yerler listesindedir. Kaplıkaya Cazibe Merkezi Bursa’nın parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. Bursa ovası manzaralı seyir terasları, vatandaşların doğayla bütünleştiği yeşil alanları, düzlem havuzu, spor parkı ve kafeleri ile vatandaşların beklentilerine yanıt veren bir kompleks olan Cazibe Merkezi içinde barındırdığı Bursa’nın ilk ve tek tünel akvaryumuna girdiğinizde kendinizi bambaşka bir dünyada bulacaksınız. Akvaryumun altında bulunan tünelde yürürken etrafınızdan geçen balıklar ile birlikte hareket edecek, daha önce belki de hiç tatmadığınız bir tecrübeyi deneyimleyeceksiniz.

Bursa Tünel Akvaryum Nerede?

Cazibe Merkezi’nin gökyüzünden 360 derece görüntüsünü aşağıdan inceleyebilirsiniz.

2- En yakınınızdaki kahveciden, kahve alarak ona destek olun

Fotoğraf: @BrunoCoffeeExpert

Pandemi en çok kafe ve restoranları vurdu. En sevdiğiniz kahve mekanlarını ya da en sevdiğiniz yemeği yediğiniz restoranı düşünün. Onlar aylardır kapalı ve iş yapamıyor. Hadi gelin bu hafta Bursa’da en sevdiğiniz kafe ve restorandan sipariş verelim. Evinize ya da ofisinize en yakın kafeye gidin ve kahve siparişi verin. Akşam yemeğin de o en sevdiğiniz restorana destek olmak için en sevdiğiniz o yemeği sipariş edin. Bugünler en kısa zamanda geçecek ama unutmayalım ki, bizler işletmelere küçükte olsa destek olmanın tam zamanı.

3- Yöresel bir yemek sipariş edin; Etli Ekmek

Konya’nın meşhur etli ekmeği

Farklı yemekler yemeği seviyor musunuz? Nasıl ki Bursa’nın cantığı, pideli köftesi, tahinli pidesi meşhursa, Konya’nın da etli ekmeği, bıçak arası pidesi meşhur. Bu hafta ister öğlen yemeğinde isterseniz de akşam yemeğinde yöresel bir yemek yiyerek evde durmanın sıkıntısını biraz olsun azaltabilirsiniz. Bursa’da bu hafta ne yesek diyorsanız, Konya’nın meşhur etli ekmeğini sipariş edebilirsiniz.

4- Bursa Fotoğraf Müzesi

Bursa Göç Tarihi Müzesi

Fotoğrafa merak duyuyorsanız, bu müze tam size göre. Bursa’nın ilk ve tek fotoğraf müzesi Misi Köyü’nde sizin ziyaretinizi bekliyor. Eğer Misi Köyü’nde bulunan Mysia Fotoğraf Müzesi’ni gezmediyseniz ve bu hafta Bursa’da ne yapsak diyorsanız, rotanızı Misi Köyü’ne çevirmenizi tavsiye ederiz.
2017 yılında açılan Mysia Fotoğraf Müzesi, açıldığı günden beri çok sayıda sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı. Pandemi boyunca da açık olan müzeyi gezebilir, sonrasında tarihi taş sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz. Şehrin karmaşasından uzaklaşarak istiyorsanız, Misi Köyü hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile sizin için ideal bir ortam. İster aracınızla isterseniz de toplu taşıma ile kolaylıkla Misi Köyü’ne gidebilir, hafta içi bir öğleden sonranızı yürüyüş yaparak geçirebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta