İşletmelere sosyal medya yönetim tavsiyeleri

İşletmelere sosyal medya yönetim tavsiyeleri

Her geçen gün, sosyal medya platformları hayatımızın merkezine daha çok oturuyor. Peki işletmeler, sosyal medya platformlarında nasıl var olmalı? Hedef kitlesi ile nasıl bir iletişim kurmalı?

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan We Are Social 2020 raporuna göre Türkiye nüfusunun %64’ü aktif sosyal medya kullanıcısı. Bunun yanı sıra raporda yer alan bilgilerde Türkiye internet kullanım istatistiklerinde kullanıcıların günde ortalama 7,5 saati internette geçirdiğini görüyoruz. 

   Hedef kitleniz her gün ortalama 3 saat sosyal medyada

   Raporda, Türkiye’de sosyal medya kullanım alışkanlıklarına baktığımızda, kullanıcıların %96’sı ayda bir kez sosyal medya platformları üzerinden mesajlaşmakta, %88’i sosyal medya paylaşımları ile etkileşime geçmektedir. Ortalama 3 saate yakın sosyal medyada vakit harcanmaktadır. Bu da marka olarak potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz 3 saatiniz var demek oluyor.
 

   Öncelik, strateji belirlemek olmalı

   Tüm iletişim alanlarında olduğu gibi sosyal ve dijital mecralarda da en önemli ve öncelikle adımın doğru strateji ve planlama olduğunu unutmayın. “Geminin gitmesini istediğiniz yeri bilmiyorsanız, ulaştığınız yeri asla bilemezsiniz.” Bu yüzden strateji belirlemek ilk adımınız olmalı. Markanız sosyal medyayı ne için kullanmak istiyor? Belirlenen strateji ve hedefler doğrultusunda mecralara uygun içerikler üretmek oldukça önemli. Kullanıcıların eğlenmek ve kafa dağıtmak için girdikleri mecralarda sürekli satış odaklı içerik üretmeniz, takipçilerinize itici geleceği gibi marka değerinize faydası da olmayacaktır. 

   Özel günleri kutlamak, sosyal olmak demek değildir!

   Birçok işletme, dijital mecralarda sosyal olmayı özel gün kutlamak olarak görüyor. Sokak hayvanlarına dikkat çekmek için 1 tane post atmanın yeterli olduğunu, o postun kullanıcılar üzerinde markanın imajını yükselteceğini düşünüyor. Bu yanlış bir beklenti. Çünkü sosyal medya anlık eğlence yeri olsa da yeni fikirlerin yeni söylemlerin ve problemlere karşı yeni çözümlerin yeri. Dijitalde sosyal olmak mı istiyorsunuz? O halde uzun süreli bir plan belirleyerek çalışmalar yapın. Yapılan araştırmalar, özellikle Y ve Z kuşağı bireylerin, sosyal duyarlılığı ağır basan markaları tercih ettiğini ortaya çıkarıyor. Çevre duyarlılığı yüksek, geri dönüşüm odaklı işler yapan markaların ürün ve hizmetleri için daha çok ödeme yapmayı kabul ettiklerini ortaya çıkaran araştırmalar, markaları bu yönde çalışmalar yapmaya doğru yönlendiriyor.

   Eğlenceli, bilgilendirici olun, trendlere ayak uydurun

   Hangi sektörde olursanız olun,  unutmamanız gereken bir şey var, orası sosyal medya. Kullanıcılar akşam işten ya da okuldan eve geldiğinde günün yorgunluğunu atmak ve yeni şeyler görmek için sosyal medyaya giriyor. Sizi takip ediyorlar diye, onlara sürekli sattığınız ürünü göstermek zorunda değilsiniz. Satış odaklı olmanın yanında, markanız ile takipçileriniz arasında bir bağ kurmasını sağlayın. Kuracağınız bağ sayesinde bugün sizin ürününüze ihtiyacı olmasa bile sizi keyifle takip etmek istesin ve ihtiyaç anında aklına ilk sizin markanız gelsin. Bu yüzden çok ama kalitesiz içerik paylaşmak yerine doğru, kaliteli ve hedef kitleye uygun, eğlendirici, bilgilendirici içerikler paylaşın. Bir kişi yanınızda sürekli kendisini överse, herkes ondan uzaklaşır. En sevilen kişiler eğlenceli ve fark yaratanlardır. Markalar içinde bu geçerli. Siz markanızı övmeyin. Siz takipçileriniz ile bağ kurmaya odaklanın. Onlar zaten zamanla marka savunucularınız olarak sizi herkese öveceklerdir.

   Mutlaka gerçek görseller kullanın

   İnternette sektörünüze ait ücretli/ücretsiz birçok görsel mevcut. Ama bunu dozunda kullanmak oldukça önemli. İşletmenize ait olmayan görsellerin kullanımını minimumda tutmaya dikkat edin. Çünkü müşteriniz o görseldeki ürünü beğenip onu almak için geldiğinde, siz farklı bir ürün gösterirseniz, onda hayal kırıklığı yaşatacağınızı unutmayın. Özellikle inşaat sektöründe yapılan en büyük hatalardan biri sosyal medyada sürekli stok görsellere yer verilmesidir. Bursa’da çok az  inşaat firması sosyal medya hesaplarında projelerinin sürekli görüntülerini paylaşmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim, eğlence ve gıda sektörleri içinde gerçek görüntü kullanılması önemlidir. Eğitim sektöründe öğrencilerin ders ve etkinlik fotoğraflarını, eğlence, kafe ve restoranlarda da yapacağınız konsept ürün çekimlerini paylaşarak hedef kitlenize ürün/hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. 

   Asla takipçi satın almayın

   Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi marka değeri ile takipçi sayısı arasında bağ olduğunu düşünerek takipçi satın alınmasıdır. Ne kadar çok takipçi olursa o kadar çok satış yapabileceğini düşünen marka yöneticileri ve maalesef ki bazı reklam ajansları, takipçi satın almaktadır. Marka olarak takipçi sayınıza değil, ürettiğiniz içeriklerin kaliteli olmasına ve hedef kitlenin beklentisini karşılamaya odaklanın. Organik ve sizi severek takip eden, attığınız içerikler ile etkileşimde bulunan hatta tavsiye verdiğinizde sizi dikkate alan 1000  takipçi, gerçek olmayan, sahte 50 bin takipçiden daha iyi daha etkili ve daha güven vericidir. Bu yüzden takipçi satın almak ya da takipçi etkinliklerine dahil olmak gibi hatalar yaparak markanızın imajını da güvenini de düşürmeyin.

   Takipçim neden artmıyor!

   Hitap ettiğiniz kitle ne kadar çok olursa, satışlarınız ve etkileşimleriniz o kadar çok olacaktır. Takipçi satın almadan, organik şekilde takipçi sayınızı arttırmak için kaliteli içerikler üretmeye, çekilişler ve oyunlar düzenlemeye önem verin. Ürün ve hizmetlerinizi geniş kitlelere ulaştırmak için sponsorlu reklamlar yayınlamayı da unutmayın. Bunun için aylık bir bütçe belirleyin ve bu bütçe çerçevesinde reklam kampanyaları oluşturun. Reklamlarınız ne kadar çok kişiye ulaşırsa hem satışlarınız hem de takipçi sayınız o oranda artacaktır.

   Çok fazla etiket sayfanıza zarar verir

   Sosyal medyada en önemli şey etkileşimi arttırmaktır. Bunun için hem bedava hem de etkili olan bir yol varsa o da hastag kullanımlarıdır. Ama bazen hastag kullanımları faydadan çok zarar sağlamaktadır. Hastag kullanırken en dikkat etmeniz gereken şey kaç tane kullandığınız ve sizinle ilgisinin olup olmamasıdır. 1 gönderide en fazla 5-6 tane, ‘Türkçe’ ve sizinle ilgili hastag kullanmaya dikkat edin. Daha çok beğeni alabilmek için yabancı ve milyonlarca kişinin kullandığı hastagleri kullanmayı bırakın. Çünkü Instagram için beğenilerin önemli olduğunu düşünenleri üzecek bir haberimiz var. Instagram için beğeni sayısı hiç ama hiç önemli değil hatta o kadar önemli değil ki, Instagram uzun süredir
beğeni sayısını göstermemek için çalışmalar yapıyor. Bazı ülkelerde son 1 senedir beğeniler gösterilmiyor. Instagram’ın önem verdiği şey gönderiyi kaç kişi paylaşmış ve kaç kişi kaydetmiş.
   Sosyal medya platformları, kullanıcıların mecrada daha çok vakit geçirmelerini istemektedir. Bu yüzden beğeni değil birilerinin sizin gönderinizi paylaşmasını daha etkili bulmaktadır. İstatistiklerinizi sürekli kontrol edin. En çok hangi gönderiler paylaşım almış ve kaydedilmiş ise sosyal medya planlamanızı o yönde ilerletin. 

Son olarak; Bursa ve çevresinde sosyal medya ajansı arıyorsanız;

   Günümüz sosyal medya ve dijital mecraları, markalar için en önemli iletişim platformlarıdır. Bu doğrultuda; markaların, kendilerini kullanıcılara doğru tanıtıyor olması ve doğru iletişim stratejisi ile pazarlama iletişimi kurması büyük önem taşıyor. Stratejinin doğru biçimde yaratılması, alanında profesyonel ve kendini ispatlamış ajanslardan destek alın-

ması, yaratıcılık ve yenilikten hiçbir zaman vazgeçilmemesi başarılı sonuçların doğal olarak oluşmasını sağlayacaktır. Bu konuda Bursa’da 2016 yılından bugüne kadar markalara 360 derece reklam, tanıtım ve iletişim hizmet sunan 3 Boyut Medya, günün trendlerini takip ederek, markalar için doğru sosyal medya stratejileri oluşturuyor.
   Marka isminden, kurumsal kimliğe, fotoğraf, video çekimlerinden, web sitesine, etkili ve doğru sosyal medya yönetimininden medya planlaması ve satın almasına kadar tüm hizmetleri uzman ve yaratıcı kadrosu ile kendi bünyesinde müşterilerine sunan 3 Boyut Medya, aynı zamanda BiBursa.com’un da tüm dijital yönetimlerini yapmaktadır.

Randevu için;
www.3boyutmedya.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta