Ördekli Kültür Merkezi

Ördekli Kültür Merkezi

Bursa'nın tarih dolu mekanında lezzetli Osmanlı çayı içerek dinlenebilirsiniz.

Ortalama Değerlendirmeler

Mekan Hakkında

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde bulunan ve Yıldırım Bayezid döneminde yapımına başlanan tarihi hamamlardandır.  Yıldırım Bayezid zamanında başlanmasına rağmen, hamam Timur’un Bursayı işgal etmesinden ötürü yarım kalmıştır. Çelebi Mehmed devrinde bitirilerek oğlu Murat Bey adına vakfeylemiştir. Günümüzde Osmangazi Belediyesi’nin sosyal tesislerinden birisi olan Ördekli Kültür Merkezi içerisinde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Tarihi mekan içerisinde sergi alanları, toplantı ve konferans salonlarının yanı sıra 2 bölümden oluşan kafe de ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Adına Neden Ördekli Hamam denilmiş?

Hamam kaynaklara göre aynı bölgede daha önce I.Murad Tarafından yaptırılan Nalıncılar hamamından sonra yaptırıldığından dolayı Yeni hamam ismini almış, daha sonra hamamların çoğalması ile ‘Eski Hamam1 olarak anılmaya başlamıştır. Ördekli İsminin ise içerisinde kullanılan su havuzu ve kurna yalaklarında bulunan ördek sembollerinden dolayı aldığı tahmin ediliyor.

Bursa’da Osmanlı tarafından yaptırılan en büyük hamam

Çifte Hamam özelliği taşıyan Ördekli Kültür Merkezi ( Ördekli Hamamı) günümüzde hamam olarak kullanılmasa da tarihi açıdan çok önemlidir. Çünkü Osmanlı Devleti’nin Bursa’da inşa ettiği en büyük hamamdır. İçerisinde külhandan gelen dumanın tabandan dolaştırılıp ardından duvarlara geçirilen bir ısıtma sistemi uygulanmıştır. Ayrıca ısıtılan su duvarlarda dolaştırılmak suretiyle iç mekânın ısıtılmasına katkıda bulunulmuştur. Kadınlar ve erkekler ana bölümlerinden oluşan hamam çifte hamam niteliğindedir. Soğukluk bölümü sekizgen sıcaklık bölümü ise dikdörtgen plan üzerine oturtulmuştur.
Üzeri kubbeler ile örtülmüş olan yapının duvarları 3 sıra tuğla 1 sıra kesme taş ile örülmüştür. Soğukluk bölümü sekizgen sıcaklık bölümü ise dikdörtgen plan üzerine oturtulmuştur.
Bursayı güney kuzey istikametinde kesen en önemli ve eski caddelerinden birisi olan Abdal caddesi üzerinde yer alması ve tarihi İpek Yolu deve kervanlarının geçiş yerine yakınlığından dolayı oldukça yoğun kullanıldığı ifade edilir.

“Çok amaçlı Kültür Merkezi” olarak işlevlendirilen Hamam bünyesinde biri büyük diğeri küçük iki adet seminer salonu, Fuaye salonu, kahve salonu, sergi salonları, geleneksel sanatlar kurs ve uygulama salonları ve Türk Mutfağı’ndan yemeklerin sunulacağı bölümler yer almaktadır. Toplam 1400 m2 kapalı alana sahip olan Ördekli hamamı Kültür Merkezi Bursa Kültür hayatına yeni bir heyecan ve soluk getirmiştir.

Ördekli Kültür Merkezi nerededir ve nasıl gidilir?

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde Gökdere Bulvarı ile Fomara Meydanı arasında yer alan Ördekli Kültür Merkezi, Demirtaş Paşa Metro istasyonuna komşudur. Metronun yanı sıra bir çok farklı bölgelerden gelen bir çok otobüsün yanı sıra küçük dolmuş taksileri kullanarakta Ördekli Kültür Merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bursa’da tahinli pide yemek isteyenlerin en çok geldiği yer alan Demirtaş Paşa’daki Abdal fırınıdan fırından yeni çıkmış tahini üstünde kaynayan tahinli pidenizi yiyebilir, sonra da Ördekli Kültür Merkezi’nde bir çok farklı baharattan oluşan Osmanlı çayınızı içebilirsiniz.

Fotoğraflar

Bugün Şimdi açık UTC+3

09:00 - 23:00
 • Pazartesi
  09:00 - 23:00
 • Salı
  09:00 - 23:00
 • Çarşamba
  09:00 - 23:00
 • Perşembe
  09:00 - 23:00
 • Cuma
  09:00 - 23:00
 • Cumartesi
  09:00 - 23:00
 • Pazar
  09:00 - 23:00

Konum Bilgileri

Sayfa İstatistiği

545 Views
0 Değerlendirme
0 Favorite
0 Paylaş