Sümbüllü Bahçe Konağı

Sümbüllü Bahçe Konağı

Osmangazi Sosyal Tesis

Ortalama Değerlendirmeler

Mekan Hakkında

Sümbüllü Bahçe Konağı nerededir?
Sümbüllü Bahçe Konağı’na nasıl gidilir?
Bursa’nın en güzel köşelerinden birinde, tarih ile iç içe çayınızı, kahvenizi yudumlamak, lezzetli yemekler yemek isteyenler için Sümbüllü Bahçe Konağı, ideal yerlerden bir tanesidir.

Eski Bursa’nın tam kalbinde küllerinden yeniden doğan Sümbüllü Bahçe Konağı, sizi kartpostallardaki Bursa’ya çağırıyor. Tarihi hisar bölgesinin en nadide köşesinde, Orhangazi ve Osmangazi Türbeleri’nin hemen yanındaki dar sokağın sonundaki konak; yıllar sonra kapılarını bugün yine büyük bir misafirperverlikle açıyor.

Sümbüllü Bahçe Konağı hakkında bilgi

Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği altı ayrı yapıdan oluşan sümbüllü bahçe konağı, essiz manzarası ve muhteşem mimarisiyle Tophane sırtlarında göz kamaştırıyor. 1921 yılında Bulgaristan’dan Bursa’ya göç eden Vehbi Rasim Dağlı’nın yaptırdığı konak, 2006 yılında kent kültürüne kazandırılmak üzere Osmangazi Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştır. Bahçedeki sümbüller ve çiçeklerden dolayı Sümbüllü Bahçe Konağı olarak bilinen tarihi yapılar topluluğunun rekonstrüksiyon çalışmalarına 2008 yılında başlanır. 2011 yılı Mayıs ayında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa kültür hayatı ve Turizmine kazandırılır.

Konağın kuzeyinde Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna ait tarihi bir yapı, güneyinde Balibey Hanı, batısında Orhangazi ve Osmangazi’nin Türbeleri ve doğusunda Tophane yamaçlarının altında Cemal Nadir Caddesi yer alıyor. Sümbüllü Bahçe Konağı’nın bahçesi eşsiz Bursa manzarasına  hakim konumuyla sosyal ve kültürel buluşmalar için farklı bir adres.

Sümbüllü Bahçe Konağı nerede?

Bursa’nın merkez ilçesi Osmangazi’de yer alan tarihi yapı, Tophane Parkı’na komşu konumdadır. Tophane Parkı’nın girişinin sağ tarafında yer alan aradan girdiğinizde, sizi tarihi ahşap yapısı ile Sümbüllü Bahçe Konağı karşılayacaktır. Sarı ve dikkat çekici yapısı, geleneksel mimari ile dizayn edilmiş konağın iç yapısı, içerisinde gezebileceğiniz müze, çayınızı, kahvenizi içebileceğiniz, ramazanda Ulu Camii, Uludağ ve Bursa manzarası ile iftar yapabileceğiniz Sümbüllü Bahçe Konağı’na ulaşım da oldukça kolay. Tophane’ye giden otobüslere binerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isteyenler ise Şehreküstü Metro İstasyonu’nda inerek, bir süre yürüdükten sonra Tophane Parkı

Fotoğraflar

Bugün Kapalı UTC+3

08:00 - 23:00
 • Pazartesi
  08:00 - 23:00
 • Salı
  08:00 - 23:00
 • Çarşamba
  08:00 - 23:00
 • Perşembe
  08:00 - 23:00
 • Cuma
  08:00 - 23:00
 • Cumartesi
  08:00 - 23:00
 • Pazar
  08:00 - 23:00

Konum Bilgileri

Sayfa İstatistiği

1585 Views
0 Değerlendirme
4 Favoriler
2 Shares