Bursa'nın meşhur tahinli pidesi nerede yenir?

Bursa’nın meşhur tahinli pidesi nerede yenir?

   Bursa’ya has lezzetler arasında yer alan tahinli pide yediniz mi? Şekli cantığa benzer (ki o da Bursa’ya özgüdür) tadı ise eşsizdir.

Bursa merkezde Demirtaşpaşa Metro İstasyonu çıkışında bulunun Abdal Camii civarında yoğun olarak yenen ve her gün belki de binlerce insanın akın edip sıraya girdiği bu lezzeti daha önce yemediyseniz çok şey kaçırdınız demektir.

   Bursa’ya has bir lezzet: Tahinli pide

Türkiye’de pide denildiğinde akla hep etli, kuşbaşılı ya da kıymalı ana yemekler gelir. Mesela Bursa’nın cantığı bir pidedir. Konyalıların etli ekmeği bir pidedir. Ama Bursa’ya geldiğiniz zaman birisi size hadi tahinli hatta tahanlı pide yemeğe gidelim derse sakın ona sabah sabah pide mi yenir demeyin. Çünkü 100 yılı aşkın süredir Bursa’nın sembol yiyecekleri arasında olan tahinli pide sabah ve öğlenleri yenen lezzetli ve tatlı bir atıştırmalıktır.

   Kaşık kaşık tahinli pide yiyin

Kulağa delice mi geldi? Pide hiç kaşıkla yenir mi canım mı dediniz? Evet Bursa’da hele hele Abdal Camii yanında bulunan Tarihi Taş Fırını ve Abdal Simit Fırını’nda yenen tahinli pide fırından yeni çıkmış şekilde daha tahinler üstünde fokurdarken kaşıkla ve banarak yenir. 🙂 Yıllar içerisinde Bursa’dan Türkiye’ye yayılmış olsa da herhalde sadece Bursa’da tahinli pideyi kaşıkla yiyebilirsiniz.   İster Bursa’ya gelen yerli yabancı turist olsun isterseniz de has Bursa’nın yerlisi olun, bu lezzete hayır diyemeyeceksiniz.

Canlık görünümlü tatlı pide
Bursa mutfağının en lezzetlisi Tahinli Pide

   Cantıktan türeyene lezzet tahinli pide

Bursa’ya gelmeden önce araştırma yapmaya başlayan bir çok kişi Bursa’da nerede ne yenir diye merak ediyordur. Bursa’nın meşhur lezzetleri İskender, pideli köfte, kestane şekeri gibi lezzetlerin yanı sıra Kırım Tatarlarına özgü olduğu bilinen ve üzerinde kıyma bulunan cantıktan türetildiği düşünülen tahinlı pideyinin en lezzetli şeklini Bursa’ya yiyebilirsiniz. Yolunuz Bursa’ya düştüğü zaman özellikle şehir merkezini gezerken karnınız acıktığı zaman Abdal Cami civarlarına gelmeyi ve dumanı üstünde tahinli pideyi yerken çektiğiniz fotoğraflarda bizleri hatırlamayı unutmayın.

Yiyecek olanlara şimdiden afiyet olsun 🙂

Bursa kafe ve Bursa restoran denildiğinde aklan gelen BiBursa.com ile size hep çok yakınız. Kafe ve restoran arayışınız varsa, BiBursa.com olarak size en yakın mekanı sunuyoruz. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta

error: Content is protected !!