Sadağı Kanyonu

Sadağı Kanyonu

Ortalama Değerlendirmeler

Bilgi bölümü

Hafta sonu Bursa’da alışveriş merkezlerinden uzakta doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler için Sadağı Kanyonu tavsiyemizdir.

Sadağı Kanyonu, varlığı tarih öncesi çağlara dayandığı bilinen Orhaneli’nin 6 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Bursa’nın, İznik Sansarak’tan sonra, ikinci büyük kanyonu olan Sadağı Kanyonu, Orhaneli’den başlayıp bir Yörük köyü olan Sadağı Köyü’ne kadar uzanıyor. 2004’te Kültür ve Tabiat Kurulu tarafından “1. Derece Doğal Sit Alanı” ilan edilen Sadağı; Orman Bölge Müdürlüğü tarafından piknik alanı olarak düzenlendi ve 2009’da bir “mesire yeri” olarak tescillendi. 2013’te “Tabiat Parkı” statüsünü aldıktan iki sene sonra da turizme açıldı. Bugün Türkiye’nin sayılı değerlerinden biri olarak anılan Sadağı, doğa sporu tutkunlarının ve kampçıların en sık tercih ettiği bölgeler arasında…

Bursa’ya 58 kilometre mesafedeki bulunan Sadağı Kanyonu, vadi içerisinde, eğimli bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş duvar ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıkan sıcak su kaynakları doğal ve suni kanallarla bu niş ve havuz içerisinde toplanarak romatizma hastalıklarına şifa kaynağı olur. Kanyon aynı zamanda doğa yürüyüşleri ve kampçıların da sıklıkla tercih ettiği doğal güzelliklerinden biridir.

Sadağı Kanyonu’na nasıl gidilir

Bursa Merkezden otobüslerde Dikkaldırım semtinde bulunan batı garajından Orhaneli otobüs ve minibüsleri ile ilçeye ulaştıktan sonra özel araçlarla kanyona ulaşılabilir. 

Hafta sonu arabanızla ya da toplu ulaşım ile Sadağı Kanyonu‘na gitmek isterseniz, aşağıdaki harita size rehber olacaktır. Aşağıdaki haritaya tıklayarak Sadağı Kanyonu’na kolaylıkla gidebilirsiniz.

Fotoğraflar

Sayfa istatistikleri

668 Views
0 Değerlendirme
0 Favorite
0 Paylaş

Bunu gördünüz mü?