Tarihi İnkaya Çınarı

Tarihi İnkaya Çınarı

Ortalama Değerlendirmeler

Bilgi bölümü

   Bursa’ya gelen her turistin görmek için gittiği Tarihi İnkaya Çınarı’nı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. Çünkü o Türkiye’nin en büyük ağacı ünvanına sahip.

Adını Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü’nden almıştır. 600 yıllık tarihi çınar muhteşem görünümü ile dünyaca ünlüdür. Çapı 3, yüksekliği ise 35 m. olan bu anıt ağaç, 13 ana kola sahiptir. Dalların kalınlığı 3-4 metreyi bulan çınar, 9,2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biridir. İnkaya Çınarı, Bursa’ya yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği önemli bir semboldür.

   Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı, 18,2 metre gövde genişliği ile Türkiye’nin en büyük ağacıydı. Halkalı ve Dudaklı Çınarı ile, her yıl içinde leyleklerin yuva yaptığı Kiremitçi Çınarı, Osmanlı ile yaşıt Bursa çınarlarıdır.

Çekirge’de Uludağ yolu üzerindeki İnkaya köyünde, aynı adla bilinen 598 yaşındaki çınar, dünyaca ünlüdür. Adını, Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan Uludağ Yolu üzerindeki İnkaya Köyü’nden alan çınar ağacı 13 ana kola sahiptir. “İnkaya Çınarı”nın boyu 35 metredir. Dallarının kalınlığı 3-4 metreyi bulan çınar 9.2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biridir.

Çalışma Saatleri

7/24 Açık

Konum Bilgileri

Sayfa istatistikleri

1183 Views
0 Değerlendirme
0 Favorite
0 Paylaş

Bunu gördünüz mü?