Doğada İlkel Yaşam Deneyimi ‘Bushcraft’

Doğada İlkel Yaşam Deneyimi ‘Bushcraft’

Doğada zorlu bir mücadeleye hazır mısınız? Televizyon programlarında severek izlediğiniz ve ekipmansız doğada hayatta kalmaya çalışan kişilerin yerinde olmaya ne dersiniz? O zaman ‘bushcraft’ ilkeleri ile kamp yapmaya hazır olun.

Bu haberimiz şehir kalabalığından, trafiğin karmaşasından ve şehrin yorucu havasından uzaklaşmak isteyenlere gelsin. Yıllar geçtikte teknoloji ile iç içe bir yaşam süren insanoğlunun, hafta sonları biraz olsun bu yoğunluktan kaçma isteği artıyor. BB Life Dergisi olarak geçtiğimiz sayılarda bunu hisseden okurlarımıza yol gösteren trekking ve hiking gibi doğa sporlarının inceliklerini anlatan içerikler hazırlamıştık. Bu sayımızda ise hiking ve trekkingten daha zor ve bir o kadar keyifli olan bushcraftı anlatacağız.

   Bushcraft nedir?

   Bushcraft, doğanın içinde olmayı ve ihtiyaçlarını doğadan karşılamayı sevenlerin yaptığı bir aktivitesidir. Başka bir deyişle, teknolojiden uzak, ilkel bir yaşam tarzını seven ya da denemek isteyenlerin tercih ettiği bir doğa aktivitesidir.

   Bushcraftta en iyi dostunuz bıçağınız ve baltanız olacak
   Başlarda kulağa çılgınca ve anlamsız gibi geliyor olabilir. “İnsan neden elinin altında her şey varken, ilk insanlar gibi doğada vakit geçirmek istesin ki” şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak son yıllarda birçok insan, yaşamına farklı bir aktivite katmak istiyor. İster şehir hayatından azda olsa uzaklaşmak isterseniz de farklı deneyimler kazanmak amacıyla olsun, bushcraf yaparken doğada tek başınıza olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.Takım olarakta yapabileceğiniz bu aktivitede en önemli şeylerin başında ekipmanlarınız ve yetenekleriniz geliyor. Bushcraftta her şeyi kendiniz yapacağınız için bıçak, balta ya da testereniz sağlam olmalıdır. Sağlam bir bushcraft bıçağı ile doğada istediğiniz her şeyi kesebilir, kırabilir, yontabilir ve bu sayede hayatta kalarak farklı tercrübeler hatta hobiler edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra ateş yakıp, barınak yapabilmek, yön bulmak, avlanmak, meyveleri tanıyabilmek, odun parçaları oyabilmek ve düğüm atabilmek gibi yetenekler bushcraftta önemlidir.

   Ateş yakabilmek hayati önem taşıyor

   Doğada çok basit hatta ilkel şekilde yaşamak ilk zamanlar çok zor olacaktır. Ancak doğa ile başbaşa kaldıkça, kendinizi her fırsatta ormana atmak isteyeceksiniz. Doğada konaklamalı hangi aktiviteyi yapıyor olursanız olun, ateş hayati önem taşımaktadır. Buschcraft yaparken ısınmak, çamurlu ve kirli suyu arıtmak, yemek pişirmek, yabani hayvan lardan korunmak hatta moral için ateş yakmak çok önemlidir. Kibrit ve çakmağınız sizi yarı yolda bırakabilir. Bunun için çantanızda kibrit ve çakmaktan daha profesyonel olan ateş başlatma seti bulundurmalısınız.

   Barınak için panço ya da tarp kullanın

   Bushcraft, doğa ile en ilkel şekilde başbaşa kalma aktivitesi olduğu için, gece konaklamak için çadır ya da uyku tulumu kullanmaktansa, yeri geldiğinde yağmurluk olarak yeri geldiğinde de barınak yapmak için kullanmanız gerekecek bir panço ve paraşüt ipiniz olmalıdır. Pançodan daha sağlam olan, Avrupa ve Amerikada çok yaygın olarak kullanılan tarpıda barınak olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha korunaklı bir barınak yapmak isterseniz de ağaç dallarını ve yaprakları kullanabilirsiniz.

   Yağmurdan, kardan, sıcaktan ya da soğuktan korunmak için barınakta kullanacağınız malzemeler kadar önemli bir diğer etken de, barınağınızı kuracağınız yerdir. Eğer karlı bir havada bushcraft yapacaksanız, barınağınızı kuracağınız yeri kardan temizlemeniz, geceyi kolay geçirebilmeniz için büyük öneme sahiptir.

   Yön bulmak bir sanattır. Bu yönde kendinizi geliştirin

   Ateş, ekipmanlar ve barınak kadar önemli olan bir diğer yetenek, yön bulmayı bilmektir. Doğada yapacağınız aktivitelerde pusula, olmazsa olmaz yön bulma ekipmanınız olacaktır. Ormanın ortasına barınağınızı kurdunuz, yiyecek bir şeyler bulmanız gerekiyor, gelen sesleri kontrol etmek için kamp kurduğunuz alandan uzaklaşmanız gerekiyor ya da bilmediğiniz bir yere gittiğiniz için kayboldunuz. Böyle zamanlarda yön bulmak için gerekli bilgiler sizi hayatta tutacaktır. Güneşin konumu, yıldızlar gibi kırık dallar, tekerlek izleri gibi küçük detaylar da size yol gösterebilir, geldiğiniz yönde geri dönmenizi sağlayabilir.

   Avlanmayı ve tuzak kurmayı öğrenin

   Bushcrafta yanınıza yemek almamak, oyunun kurallarından birisidir. Doğada kendi ateşinizi kendiniz yakacak, barınağınızı kuracak ve avınızı yakalayacaksınız. Yakınınızda göl, nehir ya da deniz gibi su kaynağı varsa şanslısınız. Esnek ağaç dallarından olta yapıp balık avlayarak karnınızı doyurabilirsiniz. Ancak balık avlamak gibi bir şansınız yoksa, karnınızı doyurabilmek için tuzak kurmanız ve avlanmanız gerekmektedir. Bu yüzden de bushcrafta başlamadan önce tuzak kurmanın tüm inceliklerini öğrenmeniz ve hazırlıklı gitmeniz gerekmektedir.
   Beslenmenin yanı sıra içecek su içinde aynı kurallar geçerlidir. Çantanızda kirli hatta çamurlu suyu partiküllerinden arındırabilmek için mutluka pamuklu bir bez bulundurmalısınız.

   Kafa feneri ve ilk yardım seti

   Doğada her an her şey olabilir. Bunun için tedbirli olmanız gerekmektedir. Gece yaban hayvanlarından korunmak ve önünüzü görebilmek için kafa fenerinin yanı sıra olası durumlarda sağlık ekibi sizi bulup yanınıza gelene kadar hayatta kalmanızı sağlayacak ilk yardım setinide yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta