Pratik Filtre Kahve Nedir, Nasıl Demlenir?

Pratik Filtre Kahve Nedir, Nasıl Demlenir?

Pratik filtre kahve nedir, nasıl demlenir sorusu, belkide son yıllarda kahveye olan ilginin artması ile ortaya çıkmış yeni bir sorudur. Son yıllarda oldukça ilgi gören nitelikli kahveciliğin en önemli adımı olan ‘pour over’ demleme yöntemini pratiklik ile bir araya getiren pratik filtre kahveyi nedir sorusuna birlikte cevap arayalım.

Pratik filtre kahve nedir nasıl demlenir i açıklamadan önce size bir soru soralım; Türkiye çay ülkesi mi yoksa kahve ülkesi mi?

Bir çok kişi Türkiye’nin çay ülkesi olduğunu düşünecektir ama öyle değil. Biz Türkler çaydan yüz yıllar önce kahve ile tanışmış ve çok sevmiş bir toplumuz. Hatta kahveye olan sevgimiz o kadar fazlaymış ki, kahve içmek bir dönem yasaklanmış bile 🙂

Peki nedir bu pratik filtre kahve?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi nitelikli kahve demleme şekli olan pour over ı (yani üstten dökerek kahvenin demlenmesi) her an ulaşılabilir bir hale getirmiş bir yöntemdir. Yani evinizdesiniz ya da ofiste, kampta, deniz kenarındasınız ve canınız kahve içmek istedi. Elinizdeki imkanlar neler? Çantanızda çok fazla eşya taşıma şansınız yok. Çantanızda sadece kahve taşıyacak kadar yer var. O zaman granül kahve olan suda çözülen 3’ü 1 arada şeklinde kahve taşıyacaksınız. (ki bunun tadı ve sağlığa olan zararları tartışılan bir konu) Peki BiBursa ailesi gibi 3’ü 1 arada kahvelerin tadını beğenmiyorsanız ne taşıyacaksınız? Ya filtre kahve paketini ve french pressinizi ya da daha işinizi oldukça kolaylaştıracak pratik filtre kahvenizi…

Hadi gelin pratik filtre kahveyi daha detaylı anlatalım;

Pratik filtre kahve nedir derken önce pour over dedik, kolaylık ve taşınabilirlik dedik ve lezzetli kahve dedik. Pratik filtre kahve aslında size normala bir kafede içebileceğiniz filtre kahveyi dilediğiniz her yerde 1 paket içerisinde taşıyarak demlemenize imkan sunan bir yöntem. Çantanızda tek içimlik 1 paket taşıyorsunuz. Canınız kahve çektiğinde pratik filtre kahvenizin paketini açıyor, bardağınıza takıyor ve sıcak suyu yavaş hareketlerle üstten döküyorsunuz. Hani 3. nesil kahvecilerde V60 adı verilen huni benzeri cam ya da seramik bir kahve demleme aparatı içerisine konulan filtrenin üzerine su dökülerek demlenen (aşağıdaki fotoğrafta görseli var) o lezzetli kahvenin daha taşınılabilir olanı aslında pratik filtre kahve.

V60 ile filtre kahve demleme

Pratik filtre kahve nasıl demlenir?

Aslında bir granül kahve demlemekten daha zor değil ama demleme şekli çok daha keyifli olduğu gibi ortaya çıkan lezzet de çok farklı. Özellikle filtre kahveyi çok seviyor ve her an tüketmek istiyorsanız, pratik filtre kahve sizin için üretilmiş bir kahve demleme şekli olabilir. Pratik filtre kahve demlemeden önce nasıl kahve içmekten hoşlanıyorsunuz? Önce kendinize bu sorun. Sert kahve mi yoksa içimi daha kolay yumuşak bir kahve mi? Daha sonra taze olarak öğütülerek paketlenmiş pratik filtre kahvenizi paketinden çıkarın ve bardağınıza takın. Paketin içerisinden çıkan ve kahve olan filtreyi bardağınıza takın, ağız kısmını yırtarak açın. Üzerine az önce sorduğumuz soruya göre su ekleyin. Sert kahve seviyorsanız 200 ml sıcak su ekleyin daha yumuşak filtre kahve seviyorsanız 300 ml ye kadar su ekleyebilirsiniz. Yaz aylarında demlediğiniz pratik filtre kahvenizin içersine buz ekleyerek soğuk kahve de yapabilirsiniz.

Pratik filtre kahve taze oluyor mu?

Pratik filtre kahve taze midir? Öncelikle biz pratik filtre kahveyle Chopi.com.tr ile tanıştık. Daha sonrasında bir çok markanın pratik filtre kahve ürünlerini denedik. Ancak neredeyse hepsi fabrikasyon gibi 1 kerede binlerce kahveyi paketliyor. Chopi ise sipariş geldikçe kahveleri paketliyor. Bu da biz kahve severlere her an taze ve lezzetli kahve içebilme imkanı sunuyor. Pratik filtre kahvelerde kaliteli çekirdekler kullanmak çok önemli. Aksi durumda kahveniz lezzetli olmuyor. Biz çok fazla şubesi olan marketlerden pratik filtre kahve aldık ve içemedik 🙂 Neden çünkü hem kahve çekirdekleri iyi değil hem de raflarda durmaktan kahve bayatlamış. Chopi’de ise beklentimizin üstüne çıktık. Kahve çekirdekleri biz sipariş verdikten sonra kargolamadan hemen önce öğütülerek paketlendiği için pratik filtre kahvenin paketini açar açmaz ofisin içerisi kahve kokusu ile doldu 🙂

Pratik filtre lezzetli midir?

BiBursa ailesi olarak biz hem her an yanımızda taşıyabilir olmasından dolayı pratikliğini hem de kahvenin içerisindeki o aromaları alabildiğimiz için lezzetini çok ama çok seviyoruz. Biz Bursa’yı tanıtmak için sürekli geziyoruz. Bursa’nın doğal güzelliklerini araştırıyor, oralara gidiyor, kamplar yapıyoruz. Tabi doğada 3.nesil kahveci bulmak zor 🙂 Yanımızda çekim ekipmanları olduğu içinde çok fazla kahve ekipmanı taşıyamıyoruz. Bu yüzden pratik filtre kahveyi ceketimizin cebine koyuyor ve dilediğimiz her yerde en sevdiğimiz kahveleri demliyoruz.

BiBursa okurlarına özel %20 indirim kodu; BBChopi20

3.nesil kahve demleme yöntemleri başlıklı yazımızı okuyarak, evinizde hangi ekipmanlar ile iyi kahve demleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta