Bursa'da bu hafta ne yapsak?-11 / Bursa kafe-restoran tavsiyesi-11

Bursa’da bu hafta ne yapsak?-11 / Bursa kafe-restoran tavsiyesi-11

Türkiye yangınlar ile mücadele ederken sıcak hava Bursa’yı da etkisi altına aldı. Bursa’da Eylül ayına kadar ormanlara giriş yasaklandı. Peki Bursa’da bu hafta ne yapılır? Gelin 11.sini hazırladığımız Bursa’da yapılacaklar listesini birlikte inceleyelim.

“Bursa’da bu hafta ne yapsak” BiBursa.com olarak Instagram’dan bize en çok sorduğunuz sorulardan bir tanesi bu. Bizlerde size belirli aralıklarla Bursa’da ne yapabileceğinizi haftalık olarak hazırladığımız tavsiyeler hazırlıyoruz. “Bu hafta Bursa’da ne yapılır” diyenler için hazırladığımız 5 maddelik yeme, içme, eğlenme ve gezi tavsiyesi…

Türkiye’de meydana gelen yangınlar içimizi yakarken, Bursa’da aşırı sıcak havaların etkisi altında. Bazen düşünüyoruz acaba Bursa’da yeşil alanların sayısının azaldığı betonlaşma çoğaldığı için mi bu kadar sıcak oluyor diye… Sebebi ne olursa olsun, Bursa çok sıcak. Hem de çooook. Peki bu sıcak havalarda Bursa’da ne yapılır? Bursa’nın şehir, etkinlik, fırsat ve gezi rehberi olan BiBursa.com olarak sizin için hazırladığımız Bursa’da yapılacaklar listesinin 11.sini birlikte inceleyelim.

1- BURSA SERPME KAHVALTI TAVSİYESİ: BAHÇE GARDENYA

Sıcaklardan ya da iş güç koşturmacasından, yoğun ve sıkıcı trafikten, betonlaşmadan bunaldınız mı? Size yemyeşil, huzur dolu bir mekan tavsiye etmek istiyoruz. Biz de daha yeni tanıştık ve hem kahvaltısı hem de mekan bizi kendisine hayran bıraktı. Çünkü sıcak havalarda sizi bilmiyoruz ama biz biraz nefes alabilmek, doğa ile iç içe olabilmek istiyoruz. Bu isteğimizi karşılayan Bahçe Gardenya’yı bu hafta Bursa’da yapılacaklar listesinin ilk sırasına koyduk. Misi Köyü’nde, Dağyenice Caddesi’nde doğanın tam kalbinde hayvanlarla dolu bir çiftlik olan Bahçe Gardenya, sıcaktan bunalmayacak aksine kahvaltınızı yaparken oldukça eğleneceksiniz. Çünkü siz kahvaltınızı yaparken masanızın altında kazlar, ördekler ve tavuklar geziyor olacak. Her an her yerden de tavşanlar çıkabilir 🙂 Özellikle çocuklarınız ile gidebileceğiniz güzel, doğa ve hayvanlar ile iç içe bir serpme kahvaltı mekanı arıyorsanız, Bahçe Gardenya’yı denemelisiniz. Bizim Bahçe Gardenya’da en sevdiğimiz şey ise tam hayvansever bir işletme olması. İşletme içerisinde bahçede atlar var ama bu atlara binemiyorsunuz. Onlara dokunabilir, sevebilir, besleyebilirsiniz ama binemiyorsunuz. Bu çok güzel ve çok özel bir şey…

Bahçe Gardenya’da kişi başı serpme kahvaltı 60 TL’dir

2- BURSA RESTORAN TAVSİYESİ: PİZZA KÖY

Pizza sever misiniz? Peki memleket pizzası ? Türkiye’nin ilk memleket pizzacısı sloganı ile Haziran ayının başında Üçevler Mahallesi’nde hizmet vermeye başlayan Pizza Köy’ü denediniz mi? Pizzalarının lezzeti, dilim dilim servis edilmesi vs hepsini bir kenara koyuyoruz, mekanın iç yapısı bizi çok şaşırttı. Konsept olarak bir sahil kasabasının andıran Pizza Köy’ Türkiye’nin ilk tam buğday köy pizzasını yaparak misafirlerine sunmaya başladı.

Alışagelmiş bir pizza dükkanı olmaktan ziyade, ‘fastfood’ mantığını konseptinden kaldıran Pizza Köy ‘hızlı yemek’ yiyip kalkın istemiyor. Neşeli ve iştah açıcı ürünlerini adeta konsepti ile harmanlamış ve mekana ilk adımınızı attığınız anda da bunu size hissettiriyor.

Pizza Köy ekibi şöyle diyor; Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde bilinen fakat büyük şehirlerde her istenildiğinde ulaşılması güç yöresel lezzetleri, tam buğday unu ile yaptığımız pizza hamuru ve 16 ayrı çeşit peynir ile damak zevkinizle buluşturmak istedik. Bu yüzden Pizza Köy’de ki deneyiminizi unutulmaz bir anı haline getirmek için parıldayan, zamanınızı ve damat tadınızı önemseyen güler yüzlü ve özverili ekibimizle size hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Sayfadaki reklamlardan 1 tanesine tıklayarak bize destek olabilirsiniz 🙂

3- BURSA TATLICI TAVSİYESİ: FASULYELİ

Bursa’da bu hafta ne yapsak bölümümüzün en tatlı köşesine geldi sıra 🙂 Her hafta size mutlaka farklı tatlılar ve tatlıcılar öneriyoruz. Bursa’da her gün yeni bir tatlıcı açılıyor. Bir çok kişi için olmazsa olmaz lezzetlerde bir tanesi olan tatlılar bazen diyet bozduruyor bazense kilometrelerce yol gitmemize neden oluyor. Bu hafta size tatlı bölümümüzde size Bursa’ya özgü bir tatlı olan süt helvasına bambaşka bir yorum katan Fasülyeli olacak. Bu hafta size Bursa’dan çok özel bir restoran tavsiye edeceğiz. Kendine has lezzetleri ile Bursa’da bir çok kişinin gönlüne taht kurmuş bir işletme Fasulyeli… Ama önce size bir soru sormak istiyoruz. Bildiğiniz tüm süt helvalarını bir kenara bırakın. Hiç balkabağı içerisinde hiç süt helvası yediniz mi? Süt helvasının Bursa’ya özgü bir tatlı olduğunu söylemiştik. Fasülyeli, bu özel tatlıya kendi yorumunu ekleyerek bambaşka bir forma sokmuş.

Fasulyeli’de 20’den fazla kuru fasulye çeşidi bulunuyor. Duyduklarımıza göre 20’den fazla kuru fasulye çeşidi mi olur demeyin. Bazı kuru fasulye çeşitleri şöyle;  tahinli, kavurmalı, tandırlı, ayvalı, kuru erikli, hurmalı, sucuklu, kuru etli… Daha doğrusu o gün hangileri vardır artık şansınıza 🙂

Kuru fasulye çeşitlerinin dışında bir çok yemek çeşidi de bulunuyor. Ama tatlılardan en özeli ve mönüde asla değiştirmedikleri bir çeşit, balkabağı içerisinde süt helvası. Bursa’da esnaf lokantalarının olmazsa olmazı olan süt helvasını Fasulyeli, balkabağı içerisinde pişiriyor. Eğer bugünden sonra canınız süt helvası çekerse rotanızı Fasuyeli’ye çevirmenizi tavsiye ediyoruz.

4- BURSA HAFTA SONU GEZİSİ

Gürsu Adrenalin Park

Bursa’nın gizli kalmış bir köşesinde, göl kenarında hem eğlenebileceğiniz hem de kamp yaparak unutulmaz bir hafta sonu geçirebileceğiniz bir adres var. Gürsu Adrenalin Park…

Gürsu’nun turizminin gelişimini sağlamak amacıyla, Gürsu Belediyesi’nce Ericek’te oluşturulan ve bir ilk olma özelliği taşıyan Gürsu Adrenalin Park, yeni yüzüyle doğa ve adrenalin tutkunlarını ağırlıyor.

Birçok doğa sporunu birarada yapma olanağı sunan Adrenalin Park, Gürsu Belediyesi’ nce yapılan düzenleme çalışmalarıyla daha konforlu hale getiriliyor. Rengarenk bungalov evleri, yaz kış muhteşem manzaralar oluşturan doğasıyla Adrenalin Park misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

Doğa turizminin gelişmesi hedefiyle oluşturulan Adrenalin Park bünyesinde; Tam otomatik olimpik trap poligonu, okçuluk poligonu, dağcılık – tırmanma parkuru, atv safari parkuru, arama kurtarma ve dağcılık eğitimleri için çok amaçlı yapay duvar, kampçılık alanı, zipline, gölet sporları alanı, yamaç paraşütü başlangıç eğitim alanı ve seyir alanları yer almakta.

Yamaç paraşütü, tırmanma ve offroad yarışları, doğa yürüyüşleri, kampçılık, dağcılık v.b. faaliyetlerin de gerçekleştirildiği Adrenalin Park doğa ve adrenalin tutkunlarını ağırlamayı bekliyor.       

Sayfadaki reklamlardan 1 tanesine tıklayarak bize destek olabilirsiniz 🙂

5- BU HAFTA BURSA’DAKİ ETKİNLİKLER

  • Ölün Bizi Ayırana Dek
    2 Ağustos Pazartesi- Bursa Kültür Park Açık hava Tiyatrosu,
  • Köfn

04 Ağustos Çarşamba- Hayal Kahvesi

  • Ersay Üner
    1 Ağustos Çarşamba- Hayal Kahvesi

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Sayfadaki reklamlardan 1 tanesine tıklayarak bize destek olabilirsiniz 🙂

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta