Pirinç Han

Pirinç Han

Tarih ile birlikte kahvenizi yudumlayın

Ortalama Değerlendirmeler

Bilgi bölümü

   Bursa’nın merkezinde tarih içerisinde oturup çay, kahve, nargile içip acıktığınızda yemek yemek isterseniz, hem ulaşım kolaylığı hem de içerisinde çok sayıda kafe olmasından dolayı Pirinç Han’ı tercih edebilirsiniz. İçerisinde birçok kafenin bulunduğu Pirinç Han’a adımınızı ilk attığınız anda tarih sizi kendisine çekecek.

Pirinç Han, II. Bayezid tarafından 1490 yılında başlanıp, 1508 yılında bitirilmiştir. II. Bayezid’in İstanbul’daki cami ve imaretine gelir sağlamak amacıyla yaptırılmıştır. Yabancı tüccarların 19. yüzyıl öncesinde Pirinç Han’da konakladıkları bilinmektedir. Yapı, Bursa’ya gelen yabancı tüccarların en fazla uğradığı hanlar­dan biri olmuştur. Hanın kuzeyi, çapraz olarak, Cumhuriyet Caddesi’nin açılması sırasında yıkılmıştır. Günümüzde hanın zemin katında yeme-içme, üst katında da ağırlıklı olarak kitap satışı yapılmaktadır.

   Pirinç Han’da tarih ile iç içe vakit geçirin

Bursa’yı gezerken yoruldunuz mu? Bursa’da tarihi yapılar o kadar çok ki, gezerken yorulmanız, acıkmanız çok normal. Şehir merkezinde çayınızı kahvenizi içerken yine tarih ile iç içe olmak isterseniz, Pirinç Han’da sizi bekleyen bir çok kafe ve restoran mevcut. Hem Zafer Plaza’ya hem Kapalı ve Uzun çarşıya yakınlığı ile avantajlı konumu sayesinde alışveriş yaparken yorulduğunuzda soluk almak için Pirinç Han tüm ihtişamı ile sizi bekliyor.

Pirinç Han nerede ve nasıl bir yer?

Pirinç Han, Bursa tarihi hanlar bölgesi olan Osmangazi ilçesinin hatta şehirin merkezindedir. Bursa’ya gelen neredeyse her turistin uğradığı bölge olan Hanlar Bölgesi’nin en büyük, en hareketli ve en ihtişamlı yapılarındandır. Merkez Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinden ulaşımın çok kolay olduğu Pirinç Han’ın yakınından geçen onlarca otobüs ve ulaşım aracı mevcuttur.

Pirinç Han neden yapılmıştır

Pirinç Han yapıldığı dönemlerde, yabancı tüccarların burada konakladıkları bilinmektedir. Yapı, Bursa’ya gelen yabancı tüccarların en fazla uğradığı hanlar­dan biri olmuştur.

Pirinç Han ile Koza Han yakın mı?

Bursa’da yer alan tarihi hanların hepsi bir birine komşu sayılır. Bursa’yı gezmeye gelenler bu yakınlığın avantajlarını yaşamaktadırlar. Çünkü çok kolay şekilde Ulucamii’nin yanı sıra hanlar bölgesi olarak adlandırılan tarihi bölgeyi gezebilirsiniz. Pirinç Han hem modern yapısı ile Zafer Plaza AVM’ye hem diğer tarihi hanlara hem de kapalı ve uzun çarşıya oldukça yakındır.

Pirinç Han içerisinde hangi dükkanlar var?

Pirinç Han’ın giriş katında genellikle kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Pirinç Han’da nargile içebilir, yemekler yiyebilir, sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmek için çay, kahve içebilirsiniz.

Bugün Şimdi açık UTC+3

08:00 - 00:00
 • Pazartesi
  08:00 - 00:00
 • Salı
  08:00 - 00:00
 • Çarşamba
  08:00 - 00:00
 • Perşembe
  08:00 - 00:00
 • Cuma
  08:00 - 00:00
 • Cumartesi
  08:00 - 00:00
 • Pazar
  08:00 - 00:00

Konum Bilgileri

Sayfa istatistikleri

693 Views
0 Değerlendirme
0 Favorite
0 Paylaş