Reşat Oyal Kültür Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı

Ortalama Değerlendirmeler

Bilgi bölümü

Bursa’nın merkezde oturuyor ve çok uzaklara gitmek istemiyorsanız, size yürüyüş yapabileceğiniz, yorulduğunuz zaman kafe ve restoranlarda yemek yiyip çayınızı kahvenizi içebileceğiniz, çocuklarınız için oyun alanları bulunan Reşat Oyal Kültür Parkı’nı öneriyoruz.

Bu hafta sonu uzun yol gitmek istemiyor ama evde de kapalı kalmak istemiyorsanız, eski Atatürk Stadyumu yanında bulunan Reşet Oyal Kültür Parkı sizleri bekliyor. Yaz kış yürüyüş yapıp koşabileceğiniz, yorulduğunuz da oturup dinlenebileceğiniz bir yer burası. Türk sporunda önemli ilklere s

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla kentin ve kentlisinin gözbebeği olmaya devam etmektedir. Koşu, bisiklet ve yürüyüş yolları yeniden düzenlenirken, giriş kapılarından oturma ve dinlenme alanlarına, gölgeliklerden çeşmelere, heykellerden lunapark ve çocuk oyun alanlarına kadar birçok noktada yenilenmiş ortamıyla Bursalı vatandaşlarımızın hizmetindedir. 170 bin metrekarelik yeşil alanda bulunan 6000 ağaçla da göz kamaştıran Bursa’nın gözbebeği Kültürpark’ın bilet satış ve gişe kontrol hizmetleri BURFAŞ tarafından yürütülmektedir.

Bursa’daki kültür parkın tarihçesi

06 Temmuz 1955’te zamanın Belediye Başkanı Reşat OYAL tarafından hizmete açılan Kültürpark, 1963’te ilk kez düzenlenen “Bursa Festivali” ne ev sahipliği yapmıştır. 1992-1997 arasında BURFAŞ’ın düzenlediği bir çok fuara da ev sahipliği yapan Kültürpark, 1999 yılında Belediye Meclisi’nin aldığı kararla kurucusu merhum Reşat OYAL’ın ismi ile anılmaya başlamıştır.

2006 yılında baştan başa yenilenmiş ve yepyeni bir çehre kazanarak, adeta “ikinci bahar”ını yaşamaya başlamıştır. Toplam alanı: 394.000 m2 olan Kültürpark 2006’daki yenilenen yüzü ile 143.000 m2 olan yeşil alanını 179.000 m2 olarak genişletmiş ve daha fazla yeşil alana kavuşmuştur.

Fotoğraflar

Sayfa istatistikleri

147 Views
0 Değerlendirme
0 Favorite
0 Paylaş

Bunu gördünüz mü?