3. nesil kahve demleme yöntemleri

3. nesil kahve demleme yöntemleri

Evinizin ya da ofisinizin kafeye ilk girdiğinizde duyduğunuz o buram buram kahve kokusu ile kokmasını ister misiniz? Türk Kahvesinden öteye gidemiyor ama farklı tatlarda aromalı kahveler yapıp, keyifle içmek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre.

3. nesil kahve demleme yöntemlerini açıklamaya başlamadan önce,  bu akımın ne olduğunu bilmiyorsanız 3. nesil kahve nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Taze kavrulup öğütülmüş kahve ve doğru demleme tekniği ile evinizde iyi bir barista olabilirsiniz. Peki 3. dalga kahveciler o buram buram kokan kahveyi nasıl ve ne ile demliyorlar? Gelin birlikte inceleyelim.

 

‘French Press’

French press, kahve severlerin en kolay ulaşıp, istediği aromada kahveyi kolaylıkla demleyebileceği kahve demleme araclarının ilk sırasındadır. Fiyat ve kullanım açısından oldukça uygun olan french press sayesinde evde, ofisde ya da doğada kahve içmek çok kolay. French press ile hazırlanan kahveden, kağıt filtre ile demleme yöntemlerinin aksine kahvenin yağ ve aromasını koruduğu için, güçlü ve zengin bir tat alabilirsiniz.İstediğiniz aromada kahveyi french press içerisine koyun ve üzerine sıcak suyu ilave edin. 4 dk bekledikten sonra buram buram kokan filtre kahveniz hazır olacaktır.


‘Chemex’

Ödüllü tasarımı ile hem şık hem de pratik bir 3. dalga kahve ekipmanı olan Chemex, saf, yumuşak ve kolay içimli bir kahve deneyimi için ideal ekipmanlardandır. Ahşap görünümü ile kendisine hayran bırakan Chemex ile kahve demlemek için tek yapmanız gereken şey; kahvenin üstüne biraz sıcak su ilave edip 30 sn. demlemeye bırakmak, ardından tüm suyu yavaş yavaş dairesel hareketler ile kahvenin üzerine dökebilirsiniz. İşte mükemmel kahveye ulaştınız.


 

‘Syphon’

Tüm filtre kahve demleme yöntemleri özünde öğütülmüş kahvenin bir süre sıcak suda kalması ve ardından bir filtre yardımı ile kahvenin sudan arındırılıp bardağınıza gelmesi esasına dayanır. Sifon tüm bu işlemi mükemmel bir denge ve görsel şölen ile yapan tek kahve demleme ekipmanıdır. Kendinizi laboratuvar ortamında hissedeceğiniz sifondan içeceğiniz kahve hem yumuşak hem de lezzetli olacaktır.


 

‘Hario V60’

Tasarımı ile birçok ödül alan Hario V60’da kullanılan cam, %100 doğal minerallerden oluşmakla birlikte tamamen doğa dostudur. Hario V60’ın özel tasarımı sayesinde diğer demleme yöntemlerine göre çok farklı aromalar elde edebilirsiniz. Koninin altında bulunan delik, suyun akış hızını belirleyerek sertliğini ayarlamanıza yardımcı olur. Kahveyi ıslak filtreye koyduktan sonra, tercih ettiğiniz sertliğe göre suyu 2 ila 4 dakika arasında boşaltabilirsiniz.

Mükemmel kahveye ulaşmak için demlemenin yanı sıra kahvenin taze öğütülmüş olmasına da çok dikkat etmelisiniz.

Kahve sever arkadaşına göndermeyi ihmal etme 🙂 Paylaş o da görsün… 

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta