3. nesil kahve akımı nedir

3. nesil kahve akımı nedir

Taze öğütülmüş kahve, farklı demleme şekilleri ve damakta bıraktığı o eşsiz kahve lezzeti. 3. nesil kahve akımının prensibi olan bu 3 unsur, kahve severlere eşsiz lezzetler sunuyor. Peki nedir bu 3.nesil kahve akımı? Diğer bir ismiyle 3. nesil kahveciler nedir ve kahveyi nasıl demlerler?

   Arkadaşlarınız ile buluşmak için kafeye gittiniz ve ortam buram buram taze kavrulmuş kahve kokuyor. Aldığınız her nefeste canınız biraz daha kahve çekiyor. Gün sonunda iseniz biraz yorgunluk ve enerji kaybı baş göstermiş olabilir. Hiç durmayın hadi taze demlenmiş iyi bir kahveyi hakediyorsunuz.

   İster Amerikadan özendik deyin, ister Avrupa’dan gördük ve çok sevdik deyin. Öncelikle unutmamamız gereken bir gerçek var ki; Türk toplumu Osmanlı Devleti’nden beri kahveyi çok seviyor. Arap yarım adasından çıkıp Osmanlı’ya gelen kahve, buradan da tüm Avrupa’ya yayıldı. Ancak biz ülke olarak bu akımda Türk kahvesi ile sınırlı kaldığımızdan dolayı uzun yıllar farklı lezzetleri sadece Avrupa ve Amerika’ya seyahat eden kişilerden dinledik. Ancak globalleşen dünya ile birlikte genç neslin farklı lezzet ve aromalarda hazırlanan kahve çeşitlerine olan ilgisinin artması sonucu, kahve konusunda dünya markaları ülkemizde şubeler açmaya başladı. Önce 2. nesil, sonra da 3. nesil ile artık günlük hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen kahve, çayı ve çay edebiyatını çok seven bizleri bile kendisine bağımlı hale getirdi. Özellikle Y ve Z kuşağı olarak bizler bu akıma o kadar çok bağlandık ki sabah kahve içmeden ayılamıyor, öğle aralarında yemekten sonra kahve içiyor, akşam da arkadaşlarımızla yine bu kahvecilerde buluşuyoruz.

   1 ve 2. nesil kahve akımı nedir?

   3. nesil kahveyi anlamak için öncelikle 1 ve 2. nesil kahve akımını bilmekte fayda var.   1. nesil kahve diğer adıyla instant (çözülebilen) kahveler 1900’lü yılların başında yaygınlaşmaya başladı. Tüm marketlerde paketlenmiş olarak satılan, hiç bir makineye ihtiyaç duymadan, sadece sıcak su ilave ilave ederek hazırlanabilen, evlerde de çok sık yapılan kahvelerdir. Bunun ardından gelen 2. nesil kahveciler ise tek bir merkezde kavrularak paketlenen ve tüm dünyadaki şubelerine servis edelen, dünyaca ünlü kahvecilerin oluşturduğu akımdır. Espresso temel alınarak hazırlanan bu kahveler, 1970’li yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

 

   3. nesil kahvenin prensibi; kahveye saygı

   3. nesil kahve akımı 2000’li yılların başında yaygınlaşmaya başlayan,  özünde kahveye saygı duymayı, ona şarap, yemek, müzik gibi davranmayı temsil eden akımdır. Kahvenin hangi ülkeden geldiğiyle birlikte hangi tarladan toplandığını, hangi parametreler ile üretildiğini, nasıl kavrulduğunu, en iyi aroma ve tadı alabilmek için farklı demleme metodlarının kullanıldığı akımdır. Gurme ya da nitelikli kahveci olarakta adlandırılan bu akımın temsilcilerinin en önemli prensipleri; Taze öğütülmüş kahve, farklı demleme şekilleri ve damakta bıraktığı eşsiz aroma lezzetidir. Aslında 3. nesil kahvecileri, diğer kafelerden ayıran özellik kahveyi demleme şekilleridir. Nasıl ki gittiğiniz bir kafede çayınızı “biraz açık olsun” ya da “demini fazla koyun” olsun diyorsunuz, kahve içinde bu geçerli. Kahvem sert olsun ya da aromasını damağımda hissetmek istiyorum 🙂 İşte size 3. nesil kahveciler bu imkanı sunuyor. Peki 3. nesil kahve demleme yöntemleri nelerdir? Tıklayarak okuyabilirsiniz…

Bursa kafe ve Bursa restoran denildiğinde aklan gelen BiBursa.com ile size hep çok yakınız. Kafe ve restoran arayışınız varsa, BiBursa.com olarak size en yakın mekanı sunuyoruz. 

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta