Trx Suspension Training Nedir?

Trx Suspension Training Nedir?

İş yoğunluğundan ya da vakit azlığından dolayı spora ayıracak vakti olmayanların imdadına, Amerikan Su Altı Komandosu Randy Hattrick’in, Amerikalı askerlerin dar alanlarda ve zamanlarda spor yapıp formda kalmaları için geliştirdiği TRX koşuyor. TRX kişilerin yerçekimine karşı vücudun kendi ağırlığıyla yapılan, ilave hiçbir ağırlığa ihtiyaç duyulmayan bir egzersiz türüdür.

Spor salonunu çantanızda taşımak ve istediğiniz her an her yerde spor yapmak ister misiniz? Kulağa çok çılgınca geliyor olabilir ancak TRX Suspension size bunu mümkün kılıyor. Doğada, plajda, evde, ofiste dilediğiniz her yerde, çok kısa süre içinde spor yapabilir daha fit görünüme kavuşabilirsiniz.

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi olan hız, hayatlarımızı esir almış durumda. Herşeyi çok hızlı tüketiyor, yavaşlığa tahammül edemiyoruz. Bir yerden başka bir yere çok hızlı ulaşmak istiyor, yemeklerimizi hızla tüketiyor, sporu bile kısa sürede yapmak istiyoruz. Kısacası hayatı hep bir telaş içerisinde yaşıyoruz. Durum böyle olunca iş hayatı içinde spor yapmak neredeyse imkansız hale geliyor. Tam da bu noktada, son yılların hızla yükselen trendi olan TRX Suspension Training ofis insanlarının yardımına koşuyor. Adını belkide ilk defa duyduğunuz ve kulağa çok havalı gelebilen TRX Suspension Training’i sizler için Euphoria Club Fitness Manager Hüseyin Bollu ile konuştuk.

   Öncelikle TRX Suspension Training nedir?

   Kısaca TRX; Kişilerin kendi vücut ağırlıkları ile yerçekimine karşı yaptıkları bir egzersiz türüdür. Zaten ilk ortaya çıkış amacı da dar alanda ve vakitte spor yapmayı mümkün hale getirmek olan TRX ile kişiler istediği her yerde ağırlık taşımadan spor yapabilirler.

   Harici ağırlık kullanmadan kendi vücut ağırlımız yeterli mi?

   Burada kişinin beklentisi önemli aslında. Ben sıkılaşıp fit olmak istiyorum çok büyük kaslı vücuda sahip olmak istemiyorum diyen bir kişi için evet TRX tek başına yeterli olacaktır. Çünkü TRX’te hiç ağırlık kaldırmıyor değilsiniz. Vücudunuz kaç kilo ise o kadar ağırlık ile çalışıyorsunuz. Bu da kişileri fit bir görünüme sokmak için yeterli.

   TRX Suspension aparatı ile her bölge çalışılabilir mi?

   Öncelikle aparatın bir ucunuz yüksek bir yere sabitlemeniz gerekiyor. Bazen bir kapıya, bazen ağacın dalına takılabilir. Bu olduktan sonra kişiler çalışacakları bölgelere göre değişiklik gösterse de toplamda 200’e yakın hareketi TRX Suspension aparatı ile yapabilirler. 200’e yakın bir hareket demek vücudun her bölgesini farklı farklı birçok hareket ile forma sokmak demek aslında. TRX’in en güzel yanı aslında hangi bölgeyi çalışıyor olursanız olun dengede kalabilmek için kol ve karın kaslarınız hep çalışıyor olacak. Bu da vücudunuzun daha hızlı yağ yakıp forma girmenize yardımcı olacaktır.

   Peki TRX’i kimler yapabilir?

   TRX için bir yaş sınırlaması koymamız yanlış olur çünkü TRX’i yaş ile yapılabilen egzersiz değildir. Herkes kendi ağırlığı ile yaptığı için her yaştan kişiler TRX ile spor yapabilir. Burada önemli olan doğru ısınmak, hareketleri dikkatli ve doğru yapmak. Diğer türlü omuzdan sakatlanma olabilir ve bu da kişiyi spordan uzaklaştırabilir.

   Fitness mı TRX mi?

   Seçim yapamam çün-kü iki sporda birbirini destekler nitelikte. Fitnessa yeni başlayacak birisi TRX ile vücudunu alıştırabilir ama başta da dediğim gibi beklentiye göre TRX ile de fit bir vücuda sahip olanabilir.

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta