Bursa'nın meşhur tahinli pidesi nerede yenir?

Bursa’nın meşhur tahinli pidesi nerede yenir?

Bursa’ya has lezzetler arasında yer alan tahinli pideyi hiç yeme fırsatınız oldu mu? Şekli cantığa benzer (ki o da Bursa’ya özgüdür) tadı ise eşsizdir.

BiBursa.com özel hikayeleri gördünüz mü?

Bursa’ya has bir lezzet: Tahinli Pide

Türkiye’de pide denildiğinde akla hep etli, kuşbaşılı ya da kıymalı ana yemekler gelir. Mesela Bursa’nın cantığı bir pidedir. Konya’nın etli ekmeği yine bir pidedir. Ama Bursa’ya geldiğiniz zaman birisi size hadi tahinli hatta tahanlı pide yemeğe gidelim derse, sakın ona sabah sabah pide mi yenir demeyin. Çünkü 100 yılı aşkın süredir Bursa’nın sembol yiyeceklerinden olan tahinli pide, sabah ve öğlenler yenen lezzetli ve tatlı bir atıştırmalıktır.

Kaşık kaşık tahinli pide yiyin

Kulağa delice mi geldi? “Pide hiç kaşıkla yenir mi canım?” mı dediniz? Evet Bursa’da hele hele Abdal Camii yanında bulunan Tarihi Taş Fırını ve Abdal Simit Fırını’nda yenen tahinli pide, odun fırınından yeni kaşıkla yeniyor 🙂 Sadece dumanı üzerinde değil, bol bol konulan o tahin, pidenin üstünde fokurdarken size verdikleri kaşıkla ya da pidenin kenarlarını banarak tahinli pideyi afiyetle yiyebilirsiniz. Yıllar içerisinde Bursa’dan Türkiye’ye yayılmış olsa da herhalde sadece Bursa’da tahinli pide kaşıkla yeniyordur. İster Bursa’ya gelen yerli, yabancı turist olsun isterse 40 yıllık has Bursalı olsun, Bursa’daki tahinli pideye asla hayır diyemez 🙂

Bursa’da tahinli pide nerede yenir?

Cantıktan türeyen o eşsiz ve yemeğe doyamayacağınız lezzetin adıdır tahinli pide

Bursa’ya gelmeden önce araştırma yapmaya başlayana br çok kişi, Bursa’da nerede ne yenir diye merak ediyordur. BiBursa.com olarak hem yerli hem de yabanacı turistler için bu soruya cevap arayan blog yazıları yazıyoruz. Bursa’nın meşhur lezzetleri Bursa Kebabı diğer adıyla İskender Kebap, pideli köfte, kestane şekeri gibi lezzetlerin yanı sıra Kırım Tatarlarına özgü olduğu bilinen ve üzerinde kıyma bulunan cantıktan türetildiği düşünülen tahinli pidenin en lezzetlilerini tabi ki Bursa’da yiyebilirsiniz.

Tahinli Pide Bursa’da nerede yenir?

Bursa’nın her lezzeti tabi ki eşsizdir. Çok mu abarttık bilmiyoruz ama biz ne Bursa Kebabı’nı ne kestane şekerini Bursa dışında yediğimizde keyif almıyoruz. Tahinli pidenin farklı versiyonu Türkiye’nin her yerinde yapılmaktadır. Hani şu sarmal olan içe doğru yuvarlak olarak katlanan tahinli. Ama orijinal tahinli pide Bursa’da nerede yenir diye merak ediyorsanız, tabi ki Abdal Camii etrafındaki fırınlarda. Neden en lezzetli tahinli pide Bursa’da orada yapılıyor bilmiyoruz, belki bize yılların alışkanlığı olduğu için öyle geliyordur ama, gerçekten de Bursa’da tahinli pide Abdal Camii civarında yenir 🙂

Yolunuz Bursa’ya düştüğü zaman özellikle şehir merkezini gezerken karnınınız acıkırsa, Demirtaş Paşa Metro İstasyonu’na komşu olan Abdal Camii civarına gitmeyi unutmayın. Zaten oraya gittiğinizde insan kalabalığı ve sıra bekleyenleri gördüğünüzde doğru yere geldiğinizi anlayacaksınız.

Yiyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bursa Taş Fırını nerede, Bursada Tahinli pide nerede yenir
Bursa Taş Fırını nerede, Bursada Tahinli pide nerede yenir
Bursa Taş Fırını nerede, Bursada Tahinli pide nerede yenir
Bursa Taş Fırını nerede, Bursada Tahinli pide nerede yenir
Bursa, Osmanagazi’de bulunan Sümbüllü Bahçe Konağı’ndan panoramik Bursa Manzarası

Bursa’da yapılacak şeyler listemizi gördünüz mü?
Bursa’ya geliyorsanız ve Bursa’da ne yapsak nereleri gezip, neler yesek diyorsanız, sizler için hazırladığımız Bursa’da yapılacak 10 aktivite yazımızı okumalısınız.

Bursa serpme kahvaltı mekanları

Bursa’da serpme kahvaltı yapılacak yerler arıyorsanız, ilgili yazımızı okumalısınız. Sizler için Bursa’nın farklı yerlerinde serpme kahvaltı yapabileceğiniz en güzel ve lezzetli mekanları sıraladık.

Bursa denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Gerçek Bursalı nasıl olur?

Bursa denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Yemek olarak İskender mi? Peki gezilecek yerler olarak sadece Uludağ mı geliyor? Bakın Twitter’da Bursa denildiğinde insanların aklına neler geliyormuş 🙂 Hepsini sizler için sıraladık.

Yorumunuzu bırakın
Yorum Yap
İsim
E-posta